Často se setkáváme se zpackanými pokusy o implementaci Agile, Scrum, SAFe, Spotify a podobných metodik a musíme korigovat chybné nebo zavádějící tvrzení o agilním přístupu. Přitom Agile jako takový za nezdar transformací nemůže. Existuje řada vzdělaných, zkušených a rozumných lidí, kteří v tomto oboru chápou širší souvislosti a dokážou vás provést agilním pralesem. Sepsali jsme sedm největších a nejčastěji opakovaných mýtů agilních transformací.
Neumíte řídit projekty? Příliš rychle vyrostlo vaše IT a je to jeden chaos? Chybí nám architekti, analytici…? Firemní kultura je otřesná?
Výše zmíněné problémy opravdu Scrum nevyřeší. Pojmenujte problémy přesně a řešte je tam, kde jsou. Patrně vám víc pomůže zavést řádně ITIL na IT procesy, PRINCE2 na řízení projektů, získání dobrého business architekta a v neposlední řadě kouče, který pomůže HR změnit firemní kulturu. Neschovávejte se za Agile a vyřešte nekompetenci tam, kde opravdu je.
Agile není Scrum. Agilní přístup je filosofie, soubor hodnot, způsob uvažování a chování. K tomu patří celá řada technik, metod a konceptů. Pokud jste agilitu opravdu pochopili, pak víte, že neexistuje prostředí, projekt, oblast podnikání, kde by něco z agilních přístupů, chování nebo myšlenek nešlo využít. Agilita je použitelná všude – jenom musíte vědět, co to opravdu je, a jak ji efektivně využít.
Agilní přístupy mají sice svou historii, ale z pohledu jednoznačných procesních definic jsou pořád ještě v plenkách. Neustále vznikají a zanikají pojmy, metody, názvy. Agile není jasně definovanou a usazenou metodiku. Manifest agilního vývoje Software vznikl v roce 2001, který se ovšem dá jednoduše shrnout na jednom slidu. Scrum Guide je z roku 2010 – a má pár stránek. DSDM Atern se narodil v roce 1994, PRINCE2 Agile před zhruba pěti lety.
Scrum Master dělá interface mezi týmem a případným projektem. Bohužel, mnozí se vydali lehčí, ale slepou cestou a najali „seniorního“ Product Ownera nebo dokonce seniorního Scrum Mastera. Vraťme se, prosím, k původnímu ideálu a investujme do seniorního týmu a opravdu autonomních jednotek. Empowerment, self-organised team, autonomní tým - no sláva. Jen tak vytěžíme maximum hodnoty z původní myšlenky scrumu.
Plán je ROZMYŠLENÝ postup k cíli (i měnícímu se) vytvořený realizačním týmem.Nahraďme na chvíli slovo „plánovat“ slovem „rozmyslet“. Je jasné, že použití scrumu v komplexnějším prostředí vyžaduje zkušenost a nebanální rozmyšlení.Pokud tým neumí plánovat (rozmyslet práci), nevymlouvejte se, že to děláte agilně a raději vyhrňte mentální rukávy a plánovat se naučte.
Mnoho firem se pustilo do agilní transformace lehčí, ovšem chudší, cestou. Reorganizují, a to někdy až nesmyslně. Největší hodnota agilních přístupů je ve změně kultury. Pokud nebude jedním z klíčových hráčů agilní transformace osvícené HR, pokud se vyhnete reálné implementaci empowermentu svých lidí, pokud management není připraven změnit svůj způsob rozhodování a odměňování, pokud se nestane důvěra jednou ze základních firemních hodnot, pokud oddělení nákupu nezmění svůj přístup k dodavatelům, zapomeňte na hlavní přínosy agility. Krása a síla agilního přístupu je v „behaviors“, ne v konceptech a metodách.
Pokud vám někdo ještě tvrdí, že díky agilnímu přístupu může organizace zrušit projekty, projektové řízení a projektovou kancelář, pak je jisté, že pořádně neví, k čemu je ten Agile a už vůbec neví nic o projektovém řízení. Je to stejně liché jako třeba tvrzení, že někdo dodává projekty scrumem. Scrum není o projektovém, ale o produktovém řízení. Projekt, ze své definice, je dočasně vytvořená organizační struktura, pomocí které dodáváme komplexní změnu. A světe div se, každý projekt umí využít v různé míře i agilních přístupů. Klidně přejmenujte PMO (P3O) na APMO – agilní projektovou kancelář a zajistěte, že organizace dokáže synergicky využít to nejlepší z Portfolio (MoP), Programového (MSP) a Projektového (PRINCE2 Agile) řízení. Můžete chytře kloubit ITIL, XP, Scrum, PRINCE2 Agile, LEAN a mnohé jiné.
Zdroj článku: IT Systems / Projektové řízení, autor Martin Klusoň
https://www.systemonline.cz/rizeni-projektu/7-nejvetsich-bludnych-balvanu-agilnich-transformaci.htm