COBIT (Control Objectives for Information and Related Technologies) je „návod“, jak řídit IT a mít ho pod kontrolou. Využít ho mohou IT manažeři, ale nejčastěji po něm sahají auditoři a pracovníci bezpečnosti k ověření, zda je IT systém stabilní a bezpečný.
Pomocí COBITu mohou identifikovat, zda jsou nastavena odpovídající pravidla, procesy a odpovědnosti, nebo zda v IT panuje chaos, což vede k výpadkům a skrytým bezpečnostním hrozbám.
COBIT je jedním z nejpoužívanějších světových standardů pro řízení IT, který je navíc zcela zdarma ke stažení na stránkách ISACA. Každý si ho může stáhnout a využívat v rámci své organizace.
A teď důležitá otázka. Proč jste o COBITu ještě neslyšeli a dávno jej nevyužíváte, když toho tolik nabízí a je navíc zdarma? Odpověď leží v jeho složitém vědeckém jazyce. Zatímco auditoři jsou zvyklí pracovat s předpisy a rámcovými dokumenty, pro přetížené IT manažery a specialisty je časově náročné proniknout do jeho detailů. Přitom paradoxně ti by jej nejvíce potřebovali, protože COBIT jim dokáže od chaosu, výpadků a zátěže ulevit.
K pochopení COBITu a toho, jak jej prakticky využít, stačí jedno až dvoudenní školení. Ovšem se zkušeným lektorem. To, že někdo COBIT umí, ještě neznamená, že ho umí vysvětlit tak, aby ho pochopili ostatní. V České a Slovenské republice jsou pouze dva akreditovaní lektoři s dlouholetou praxí, Martin Vitouš a Ludmila Vráželová.
Můžete se ptát, proč se učit COBIT, když už máte ITIL. ITIL je také světově využívaný rámec pro řízení IT. COBIT pochází z USA a je vyvíjen organizací ISACA (isaca.org), zatímco ITIL je vlastněn britskou organizací AXELOS (axelos.com). Oba rámce jsou velmi dobře využitelné a vzájemně se doplňují. Výhodou ITILu v porovnání s COBITem je jeho snadnější čitelnost, COBIT je zase mnohem strukturovanější. To znamená, že COBIT je mnohem vhodnější pro audity, hodnocení stávajícího stavu a nastavování cílů pro zlepšení a rozvoj IT.
Obrázek: COBIT®2019 Framework: Governance and Management Objectives, BAI06 Managed IT Changes